Що потрібно знати про кольоропробу?

На етапі підготовки та узгодження майбутньої упаковки важливо мати можливість змоделювати кінцевий результат. Якщо з геометрією виробу все зрозуміло, то колір часто стає проблемою. Її рішенням найімовірніше буде додаткова стадія узгодження кольоропроби. Як правило, це роздруківка в яку друкарі повинні “потрапити”. Однак і тут не завжди все гладко. Чому так, які бувають кольоропроби і що робити, щоб не потрапити в халепу?

Ми навмисно опускаємо теорію кольору і розглядаємо питання суто з практичної точки зору.

Отже, у вас є макет, який ви передали до репроцентру. Далі було узгоджено геометрію, текст, кількість фарб, виготовлено кліше. Чи дає це гарантію, що відбиток отриманий під час друку буде відповідати вашим побажанням? Розчарую, але відповідь – ні. Погано спрацювала додрукарська підготовка і самі друкарі? Можливо. Але не завжди причина у цьому.

Кожен з нас унікальний і часто ми бачимо ту саму річ по-своєму. При цьому дуже важливо вміти адекватно передати своє бачення іншій людині. Колір – річ суб’єктивна, різні люди бачать його по-різному. Більше того, якщо ви розглядаєте макет на моніторі або екрані смартфона – зміна відтінків буде очевидною. Також зображення можуть відрізнятися на моніторі та моніторі фахівця, який займається додрукарською підготовкою. А друкар загалом може побачити третій варіант.

Щоб найбільш точно змоделювати колір, який вийде на відбитку, використовується кольоропроба. Найчастіше вона є спеціальним чином підготовленим відбитком на папері.

Прийнято розрізняти кілька видів “проб” (proof), роздрукованих на папері (оскільки під час підготовки кожної їх задіюється певне програмне забезпечення, їх називають цифровими):

1 – Concept proof – показує, як замислювалося. Найчастіше це роздруківка на кольоровому принтері, яку клієнт передає разом із файлами макета. Коліропробою вона не є, найчастіше “потрапити” в колір струминного або лазерного принтера на друкарській машині буде неможливо. Однак, наявність такої роздруківки допоможе фахівцю з додрукарської підготовки максимально наблизити можливості обладнання до задуму клієнта. Наявність concept proof також допоможе одразу визначити проблемні місця та виробити стратегію підготовки макета. Результатом має бути власне кольоропроба – color proof.

2 – Color proof – показує колір, який можна отримати на відбитку. Процес друку не є ідеальним, не завжди можна адекватно врахувати вплив матеріалу та інших параметрів, тому вважається, що якщо змінюючи параметри друку можна “потрапити” в колір такої проби – позитивного результату досягнуто. Виготовлення кольоропроби потребує спеціалізованого програмного забезпечення, а також висуває високі вимоги до обладнання та матеріалів. Плюс – знання особливостей машини, де планується друк тиражу. Тому, кольоропробу виготовити можна далеко не скрізь (зазвичай це робить та сама організація, що і здійснює друк) і вартість її перевищує вартість “кольорового роздруку”. Однак слід розуміти, що ці витрати будуть нижчими, ніж вартість переробки кліше у разі розходження в кольорі.

Коліропроба проходить стадію погодження, як правило, виготовляється у двох і більше примірниках, що підтверджуються підписами та печатками замовника та виробника. Один екземпляр залишається у замовника, другий передається безпосередньо до друкованого цеху. Найчастіше це позбавляє необхідності приїжджати на приладку.

3 – Imposition proof – показує геометрію виробу. Як правило, це роздруківка складання (тобто розташування одного або кількох замовлень на друкованому валу разом із технологічними мітками) у натуральну величину. Використовується вона у тому випадку, коли необхідно перевірити коректність розмірів та відступів та їх вплив на наступні після друку етапи виробництва: виготовлення пакетів або безпосередньо використання на фасувальних автоматах. Зрозуміло, що про коректну передачу кольору у разі imposition proof говорити не доводиться.

Якщо говорити коротко про варіанти проб на папері – це мабуть і все. Однак слід ще згадати про такі види кольоропроб як екранна та аналогова.

Екранна кольоропроба – це те, що ми бачимо на екрані. Оскільки матриці дисплеїв різних пристроїв можуть дуже відрізнятися, то використання екранної кольоропроби передбачає наявність у замовника та виконавця однакових або схожих пристроїв. В ідеалі відкаліброваних. У зв’язку з цим широкого поширення набули продукти фірми Apple.

У разі використання екранної кольоропроби потрібно усвідомлювати те, що відповідність кольору буде в межах візуального комфорту, тобто червоне яблуко буде червоним, а зелене – зеленим. Проте відтінки червоного та зеленого на екрані та при друку можуть не збігатися. Тому цей вид кольоропроби найменш точний.

Аналогова кольоропроба – представляє собою й відбиток, отриманий безпосередньо на друкарській машині з використанням тиражного матеріалу. Вважається (і небезпідставно), що такий вид кольоропроби найбільш точний. Однак, через дорожнечу у виготовленні застосовується рідко.

Для здешевлення можна використовувати кольоропробні пристрої, які використовують кліше тієї ж товщини, такі ж фарби та анілокси з аналогічними друкарською машиною характеристиками і, знову ж таки, тиражний матеріал. Але такі пристрої не набули достатнього поширення (принаймні в Україні).

Підсумувати.

Якщо точне попадання в колір вам не потрібне, достатньо візуально комфортного збігу, раціонально використовувати екранну кольоропробу.

Якщо необхідно попадання один в один (з необхідністю підтвердження вимірювання спектрофотометром) – то рекомендується передати в репроцентр разом з макетом роздруківку яким відбиток замислювався, потім після невеликих консультацій з фахівцями з додрукарської підготовки погодити кольоропробу з подальшою передачею її в друкований цех.

Якщо ви плануєте розмістити своє замовлення в компанії “Єврофлекс груп” – то у вас є можливість отримати додаткову консультацію з усіх питань, пов’язаних із передачею кольору. Для цього буде достатньо зв’язатися з будь-яким з наших менеджерів.